Jesteś tutaj

Farmacja na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi - opinie

Rektorat UM w Łodzi - By Arewicz, GFDL
Rektorat UM w Łodzi - By Arewicz, GFDL

W niniejszym artykule znajduje się 9 opinii studentów farmacji studiujących na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi. Ostatnia opinia pochodzi z stycznia 2018 roku.

Jeżeli jesteś studentem i chcesz podzielić się opinią na temat swojej uczelni i kierunku zapraszam do wypełnienia specjalnie przygotowanej ankiety.

Studentka I roku, styczeń 2018 r.

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Pierwszy rok daje w kość niemiłosiernie. Są przedmioty, których zaliczenie wymaga przeczytania dwa razy notatek, a są i takie przez które człowiek nie śpi po nocach, a i tak kończy z 2 w indeksie. Za dużo przedmiotów gigantów na raz. Tzn. problem polega na tym, ze chemia organiczna, która w całej Polsce jest na drugim roku u nas została wepchnięta na pierwszy, a jest to chyba najcięższy przedmiot do tej pory. Są też jazdy z matematyką, osoby po licealnej podstawie mają baaardzo pod górkę.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Sama uczelnia daje spore możliwości, ale wydział raczej niekoniecznie. Chyba najlepiej jest zapisać się do ptsf-u i z ich propozycji warsztatów/konferencji korzystać.
Biblioteka jest świetna, plusem jest, że mieści się obok wydziału farmacji.
Poziom zajęć, nie można powiedzieć, bo jest wysoki, ale jest przez to bardzo ciężko. Zaopatrzenie zależy od zakładu. Czasem jest lepiej, czasem tragicznie. Nawet asystenci niektórych zakładów baaaardzo narzekają.
Ogólnie po farmacji jest sporo możliwości, jest dużo możliwości staży już w czasie studiów, trzeba tylko chcieć zrobić coś ponad studia.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Asystenci są różni, tutaj też zależy od zakładu. Na biologii/botanice trafiają się bardzo ciężkie przypadki, ale i baaardzo pomocne asystentki, a na matematyce nie ma co liczyć na kogoś dobrego, choć podobno pani dr jest w miarę. Reszta normalnie.
Wśród studentów nikt sobie nie podkłada kłód pod nogi, ale na pomoc tez nie ma co liczyć. Za bardzo nie ma z kim pogadać o czymś innym niż studia, ludzie są raczej nastawieni tylko na naukę. Jednak wiadomo, jak się dobrze trafi do grupy to ktoś do pogadania się zawsze znajdzie.

Jak jest z mieszkaniem?

Mieszkam w domu rodzinnym, ale za około 600 zł można znaleźć coś fajnego, w pobliżu uczelni.

Życie w mieście

Łódź jako miasto studenckie się sprawdza. Centrum miasta bardzo imprezowe, dużo dzieje się rożnych wydarzeń kulturalnych, każdy znajdzie coś dla siebie.
Dobrze skomunikowane miasto, ale niestety z MPK nigdy nic nie wiadomo, zimą zdarza się, ze tramwaje stają, a autobusy stoją w korkach, więc dojazd się bardzo wydłuża."

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Kierunek jest super, nie zamieniłabym go na nic innego, ale uczelnię bym raczej wybrała inną. Nie polecam niestety naszego wydziału.

Ala


Student I roku, październik 2017 r.

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Na początku nauki jest jeden wielki ogrom. Gigantyczny przeskok z liceum. Bardzo dużo upchniętych przedmiotów, które trzeba zrealizować w krótkim okresie czasu. Jeśli chce się mieć jakikolwiek wolny czas, należy nauczyć wykorzystywać się każdą wolną chwilę na naukę.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Studia są bardzo trudne i niezwykle wymagające. Bez systematyczności się nie obejdzie, a robota po "łebkach" jedynie przysporzy jeszcze więcej roboty. Perspektywy po skończonej farmacji, jak po każdym kierunku biochemicznym, duże. Apteka apteką, ale można dalej iść w każdym kierunku technicznym.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Nie odczuwam żadnego wyścigu szczurów, raczej sobie pomagamy, niżeli stawiamy kłody pod nogi. Inaczej jest z niektórymi asystentami, chociaż są tacy, z którymi zajęcia to sama przyjemność.

Jak jest z mieszkaniem?

Wynajem samego pokoju niedaleko centrum oscyluje w kwocie 500-700 zł włącznie ze wszystkimi kosztami. Akademiki są dużo tańsze, aczkolwiek standard w nich jest o wiele mniejszy.

Życie w mieście

Komunikacja miejska ze skrótu MPK powinna przejść w ZSZ - zawsze się spóźniamy. Niestety, żeby dotrzeć na zajęcia w miarę punktualnie trzeba wyruszyć zdecydowanie wcześniej niż mogłoby nam się wydawać. Częstotliwości kursowania tramwajów i autobusów są w porządku, ale przez wieczne korki w Łodzi można sobie dużo krwi napsuć. Nie wspominając o tym, że stan czystości wielu pojazdów szynowych woła o pomstę do nieba. Co do spędzania wolnego czasu; jest kilka centrów handlowych, duża liczba pubów, klubów, parków, jest z czego wybierać, zawsze coś się dzieje.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Mimo, że miasto jak i uczelnia nie są "pierwszej nowości", cieszę się, że mimo wszystko wybrałem to miejsce. Farmacja jest bardzo ciężkim kierunkiem i jeśli ktoś idzie, tylko po to, żeby być, lepiej jest sobie odpuścić i zacząć studiować coś "lekkiego". Oprócz sporej wytrzymałości fizycznej trzeba też być odpornym na wiele czynników psychicznych.

Enolopirogronian


Studentka I roku, wrzesień 2017 r.

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Jest sporo nauki w porównaniu z liceum, ale da się znaleźć czas na własne pasje, rozrywkę i naukę do poprawy matury. W weekendy spokojnie można pozwolić sobie na imprezę i da się zdać wszystko bez większych problemów. To oczywiste, że są takie okresy, jak np. sesja, gdzie poza nauką nie ma czasu na nic, ale to przejściowe.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Poziom zajęć zależy od prowadzącego, ale niestety większość z tych, na których trafiłam nie wykazywało szczególnej chęci, by przekazać nam wiedzę w sposób ciekawy, by jakoś nam przebrnięcie przez trudne zagadnienia ułatwić. Odsyłali nas do pomocy naukowych, instrukcji itd. Laboratoria są bardzo stare i ubogo wyposażone, sami asystenci narzekają, że ciężko z takim sprzętem jakim dysponuje uczelnia pracować.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Zdecydowana większość profesorów w ogóle nie szanuje studentów. W ostatniej sesji zdawalność wszystkich egzaminów nie przekroczyła 30%, profesorowie czy asystenci niczego nam nie ułatwiają, wymagają bardzo dużo szczegółowej wiedzy, która nie jest potem przydatna w pracy. Bardzo trudno uzyskać od nich jakąś pomoc, często ma się wrażenie, jakby specjalnie chcieli zrobić studentom na złość, nie odpowiadają na nasze pytania odsyłając na konsultacje, które są najczęściej w czasie innych zajęć. Są zakłady, gdzie nawet zwykłe obejrzenie kolokwium czy egzaminu sprawia problem, podobnie jak prośba o podanie sumy punktów uprawniających do przystąpienia do egzaminu.
Jeśli chodzi o atmosferę między studentami to jest ona naprawdę dobra. Nie ma "wyścigu szczurów", bardzo chętnie sobie pomagamy. Większość i tak planuje poprawić maturę i dostać się na lekarski czy stomatologię, więc nie przykłada wiele uwagi do tych studiów.

Jak jest z mieszkaniem?

Pokój jednoosobowy w dobrej lokalizacji to wydatek ok. 700-900 zł, w zależności od standardu, dwuosobowy ok. 500 zł. Ceny kawalerek zaczynają się od około 1100-1200 zł wzwyż.

Życie w mieście

Możliwości spędzania wolnego czasu jest wiele, w centrum znaleźć można liczne puby, restauracje, kluby, muzea czy centra handlowe.
Komunikacja miejska w Łodzi niestety często zawodzi, tramwaje i autobusy czasem się spóźniają lub nie przyjeżdżają w ogóle, jeżdżą dość wolno.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Zdecydowanie nie polecam farmacji w Łodzi, wydział mało pro-studencki i przestarzały.

Studentka


Studentka I roku, sierpień 2017 r.

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Jest bardzo ciężko. Zdecydowanie za wiele dużych przedmiotów upchnięto do zrealizowania w krótkim czasie. Musiałam zrezygnować z wielu ważnych dla mnie rzeczy, by nadążać. Wiele nocy zarwałam, bo plan był ułożony tak, że wszystkie najcięższe przedmioty były w kupie np. w poniedziałek i wtorek. Wolne weekendy to coś, o istnieniu czego na jakiś czas musiałam zapomnieć.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Na pierwszym roku przedmioty są raczej z rodzaju tych wprowadzających i niewiele mają wspólnego z zawodem. Zajęcia są na różnym poziomie. Niektóre przedmioty bardzo łatwo zaliczyć i traktowane są jak coś, co zwyczajnie musi pojawić się w programie, ale nie warto starać się, by student coś z tego wyniósł. Inne są zmorą, trzeba im poświęcić mnóstwo czasu i energii, a nie zawsze wystarcza to, by zdać. I takich zajęć jest znacznie więcej.
Możliwości są. Ale w miejsca inne niż apteka trafią nieliczni. O ile uda się oczywiście przebrnąć przez te studia.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Niektórzy asystenci starają się pomóc studentom w nauce, inni czerpią przyjemność widząc, że człowiekowi nie idzie, wręcz kopią leżącego i nie idzie się dogadać. Zależy na kogo się trafi.
Studenci sobie pomagają. Raczej staramy się dobrze ze sobą żyć. Ale nie jest też za różowo. Tworzą się grupy i grupki. Nie wszyscy są skorzy do współpracy. Jednak tak jest raczej wszędzie.

Jak jest z mieszkaniem?

Mieszkanie łatwo jest znaleźć, ale jeśli ktoś nie chce spędzać godzin w komunikacji miejskiej (oraz na czekaniu na nią) to trochę zapłaci.

Życie w mieście

W mieście sporo się dzieje, ale co z tego, skoro nie ma czasu się tym cieszyć...

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Farmacja jest ciekawa, ale początek w Łodzi jest straszny. A dalej podobno nie jest lepiej. Jeśli ktoś idzie na farmację nie do końca wiedząc z czym to się wiąże i na czym polega to radzę się nie pakować do Łodzi, bo odechce mu się studiowania w ogóle.

MLisa


Studentka I roku, czerwiec 2017 r.

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Ogrom nauki. Przepaść pomiędzy ilością nauki w liceum a tutaj na studiach jest gigantyczna. Praktycznie brak wolnego czasu i życia (oczywiście zależy to od indywidualnych zdolności ale raczej trzeba być geniuszem i mieć dużą pamięć aby mówić o wolnym czasie i spaniu).

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Laboratorium jest tak bardzo stare na wydziale, że aż jest to śmieszne.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Są asystenci, którzy tylko czekają na to aby znaleźć najmniejszy pretekst aby zmieszać studenta z błotem (mam wrażenie, że co niektórzy gdyby tylko mogli rzucali by kamieniami w studentów). Oczywiście istnieją też ludzcy asystenci i wykładowcy. Z egzaminu z botaniki u pani profesor ludzie wychodzą z płaczem i nie chodzi tutaj o ocenę (która i tak najczęściej jest negatywna w takich przypadkach) ale o potraktowanie i dokładanie stresu. Ludzie tworzą niemiła atmosferę, nie ma tematu poza studiami i nauka. Trzeba się postarać aby znaleźć mała grupkę ludzi, która próbuje mieć życie poza studiami.

Jak jest z mieszkaniem?

Mieszkania i pokoje do wynajęcia nie są drogie.

Życie w mieście

Komunikacja miejska obskurna. Menele i jeszcze raz menele, tramwaje w stanie rozpadania się, te lepsze jeżdżą tylko stałe trasy i tylko w niektórych miejscach w centrum. Częste opóźnienia, awarie, nie raz zdarzyło mi się pół miasta przejść na nogach aby zdążyć na czas. Możliwości spędzania wolnego czasu są ale co z tego jak tego wolnego czasu brak.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Kierunek chce skończyć ale jeśli chcecie studiować farmacje nie polecam Łodzi, no chyba, że ktoś lubi tylko i wyłącznie się uczyć.

Kasia


Studentka IV roku, styczeń 2016 r.

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Nauki jest bardzo dużo, musiałam zrezygnować z wielu pasji aby być w stanie uczęszczać na wszystkie zajęcia i pozdawać wszystkie egzaminy.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

To czego uczymy się na studiach ma niewielkie przełożenie na to co będziemy robić w przyszłości- tzn. studia farmaceutyczne nie przygotowują stricte do zawodu aptekarza, najwięcej jest teorii, reakcji chemicznych, bardzo rozbudowanych wzorów, których trzeba uczyć się na pamięć.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Generalnie atmosfera na uczelni jest bardzo kiepska; wśród asystentów i profesorów jest mnóstwo osób mających przyjemność z uprzykrzania komuś życia, studenci nie są raczej zgrani; nawet w obrębie grup tworzą się podgrupki, raczej nie chcą współpracować i pomagać sobie w przejściu na kolejne etapy edukacji.

Jak jest z mieszkaniem?

Łatwo jest znaleźć mieszkanie w pobliżu uczelni, wynajem nie jest taki drogi zwłaszcza gdy jest to większe mieszkanie i opłaty dzielone są na kilka osób.

Życie w mieście

Łódź stwarza ogromne możliwości, to miasto w którym wciąż coś się dzieje... niestety przez ogrom zajęć i zaliczeń często znaleźć chwilę na wypad na miasto nawet w weekend.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Uważam, że był to najgorszy wybór w moim życiu; stosunek włożonej pracy jest zupełnie nieproporcjonalny do późniejszych warunków na rynku pracy. Odradzam każdemu.

Malina


Student IV roku, styczeń 2016 r.

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Za dużo nauki za mało czasu. Nawet nie ma kiedy spać.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Brak możliwości rozwoju. Asystenci niemili chamscy chcą tylko kogoś wyrzucić.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Wyścig szczurów chamstwo i obrażanie.

Życie w mieście

Komunikacja miejska lepiej iść na nogach, brud menele i pijaństwo.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Nie polecam nikomu. Wybierzcie jakakolwiek inna uczelnie niż UM Łódź.

Rubberduckie255


Student II roku, styczeń 2016 r.

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Nauki jest bardzo dużo, trzeba systematycznie uczyć się na wejściówki, kolokwia i zaliczenia, ale mimo to znajdzie się gdzieś chwila wolnego.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Wykładowcy i asystenci prowadzą zajęcia ciekawie i zrozumiale, ponadto są dostępni dla studentów na konsultacjach. Zajęcie w głównej mierze odbywają się w laboratoriach więc dużo rzeczy można nauczyć się ze strony praktycznej. Po zakończeniu studiów istnieje szeroki zakres możliwości podjęcia pracy, zaczynając od apteki, przez hurtownie i koncerny farmaceutyczne, kończąc na pracy w laboratorium.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Wykładowcy i asystenci ciekawie i zrozumiale prowadzą zajęcia, są dostępni na konsultacjach. Jakiś wyścig między studentami oczywiście jest, ale praktycznie we wszystkich przypadkach dzielimy się materiałami, albo zdobytymi informacjami.

Jak jest z mieszkaniem?

Wynajęcie jednoosobowego pokoju w dobrej lokalizacji (jakieś 15-20 min tramwajem) 600 zł.

Życie w mieście

W Łodzi jest wystarczająco rozbudowana sieć tramwajów i autobusów, więc w każde miejsce można dojechać. Jest wiele miejsc na spędzanie wolnego czasu, cztery centra handlowe, kilka kin, kluby i restauracje.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Nie żałuję wyboru ani kierunku ani uczelni i szczerze polecam każdemu miłośnikowi nauk ścisłych.

Redoksik


Studentka I roku, niestacjonarne, styczeń 2016 r.

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Bardzo dużo nauki.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Wyścig szczurów, mało kto sobie pomaga.

Jak jest z mieszkaniem?

Wynajmuje mieszkanie, Łódź jest droga pod tym względem.

Życie w mieście

Dojazd na uczelnie bardzo dobry jeśli nie ma żadnych problemów z zepsutym tramwajem lub coś w tym stylu.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Żałuję, w Sosnowcu jest dużo łatwiej.

Kejt