Jesteś tutaj

Podstawowe informacje o OWoŻiŻ

34 wpisów / 0 nowych
Ostatni post
Dawid Pawlos
Obrazek użytkownika Dawid Pawlos
Offline
Podstawowe informacje o OWoŻiŻ

Dla zainteresowanych podaję link do strony olimpiady:
http://www.olimpiadawiedzyozywieniu.pl/
Zachęcam do dyskusji na temat powyższej olimpiady. Chętnie odpowiem na pytania z nią związane (o ile będę potrafił).

Xinga
Obrazek użytkownika Xinga
Offline

Od czego proponujecie zacząć naukę do olimpiady wiedzy o żywieniu i żywności? Czy lepiej się skupić na literaturze wiodącej czy zacząć od podstaw gastronomi jakich się uczą w technikach? Z góry dziękuje za odp.

Dawid Pawlos
Obrazek użytkownika Dawid Pawlos
Offline

Podstawa to literatura wiodąca i testy z poprzednich lat, do tego polecam książkę prof. Gawęckiego "Żywienie człowieka. Podstawy nauki o żywieniu" i "Kompendium wiedzy o żywności, żywieniu i zdrowiu". Mi ten zestaw wystarczył by przez trzy lata znaleźć się na etapie centralnym. Oczywiście przyda się zapoznanie z gastronomią, ale na dobrą sprawę nie polecałbym poświęcać na to zbyt dużo czasu. Większość zagadnień z tego zakresu można nauczyć się na podstawie testów z poprzednich lat. Jeżeli nic się nie zmieniło to etap szkolny organizowany jest przez szkoły, tak że pytania na tym etapie zależą od organizujących go nauczycieli. Jakie są pozostałe etapy można się zorientować po testach z poprzednich lat. Generalnie pytania często powtarzają się w takiej czy innej formie, a nowe głównie są z tematyki wiodącej (przynajmniej tak było parę lat temu).

Dawid Pawlos
Obrazek użytkownika Dawid Pawlos
Offline

Dla zainteresowanych Olimpiadą Wiedzy o Żywieniu i Żywności napisałem artykuł, z którym polecam się zapoznać. Jest on dostępny tutaj.

megem
Obrazek użytkownika megem
Offline

Mam pytanie odnośnie  testu. Słyszałam, że znajduja sie na nim równiez pytania otwarte i zastanawia mnie jak one wyglądaja, czy wymagają szczegółowych opisów? I odnosie pracy, czy mógłbyś podac przykładowy temat?

 

Dawid Pawlos
Obrazek użytkownika Dawid Pawlos
Offline

Właściwie na teście nie ma typowych pytań otwartych (chyba, że coś się zmieniło, ale nie sądzę). Są natomiast pytania typu uzupełnianie zdań (jest podana lista możliwych do wykorzystania wyrazów), zadania typu przyporządkuj terminy z jednej kolumny z terminami z drugiej, prawda/fałsz no i pytania skojarzeniowe, w których jest największa dowolność, bo polega na tym, że trzeba podać wyraz pasujący do jakiejś pary terminów, z uwzględnieniem zależności podanej na przykładzie pary innych wyrazów. Tutaj niestety nie ma listy z wyrazami do wyboru.

Przykład:

wzór: żołądek - pepsyna => kwas solny

         dwunastnica - trypsyna => ...? (prawidłowa odpowiedź to enterokinaza)

 

Odnośnie pracy to przypuszczam, że chodzi Ci o wypowiedź pisemną na etapie centralnym? Jeżeli tak to w sumie zależy też od tematyki wiodącej, ale z tego co pamiętam to były typu opisz znaczenie wody dla organizmu człowieka (z tym, że inaczej to było sformułowane, bardziej jak tytuł jakiegoś artykułu niż polecenie). Generalnie tematy bywają wymyślne i można tam (a nawet trzeba) wykazać się kreatywnym podejściem do problemu. Są tematy badziej "gastronomiczne", np. był chyba temat dotyczący kawy, ale trzeba było poruszyć w nim aspekt kulturalny. Generalnie jak dobrze przerobisz tematykę wiodącą, to przynajmniej jeden z tematów będzie Ci odpowiadał. Na maila przesłałem Ci parę przykładowych testów, żebyś mogła rozeznać się jak wyglądają pytania ;)

grysiiia
Obrazek użytkownika grysiiia
Offline

Witam :)
Zastanawia mnie pewna rzecz. Mianowicie, o Olimpiadzie Wiedzy o Żywieniu i Żywnosci wiedziałam od dawna, ale kilka dni temu powiedziano mi, jakie daje możliwości [CM w Krakwoie]. Skłoniło mnie to do natychmiastowego podjęcia decyzji startu w konkursie.

Jednakże...no właśnie "jednakże". Jestem uczennicą I klasy i mam 3 tygodnie na przygotowanie w ekspresowym tempie do etapu szkolnego, przez co moja rozpiska na te najbliższe dni jest bardzo wymagająca. Teraz zalezy mi na tym "byle przejsc etap szkolny, potem bedzie wiecej czasu".

Więc na czym powinnam skupic uwagę, by ten etap napisac jak najlepiej? Bardzo proszę o pomoc. Dziękuję.

A i tak odbiegając od tematu, trafiłam na stronę i jestem pod ogromnym wrażeniem zaangażowaniem w kształcenie się pod określony zawód. Lekarz z powołania :)

Dawid Pawlos
Obrazek użytkownika Dawid Pawlos
Offline

Niestety trudno mi powiedzieć na czym powinnaś się skupić przed etapem szkolnym, ponieważ etap ten jest organizowany niezależnie przez szkoły, co oznacza, że pytania i forma jest zależna od nauczycieli go przygotowujących. Jeżeli chodzi o całą olimpiadę, to na pewno skupiłbym się na tematyce wiodącej (do szkół powinno zostać przesłane opracowanie przygotowane przez organizatorów olimpiady, z którym na pewno warto się zapoznać). Poza tym polecam rozwiązanie jak największej ilości testów z poprzednich edycji, ponieważ pytania spoza tematyki wiodącej są dosyć podobne co roku. Ponad to zorientujesz się w ten sposób z czego tak na prawdę powinnaś się przygotować. Na pewno przydadzą się takie podstawowe informacje jak witaminy, składniki mineralne oraz skutki ich niedoboru/nadmiaru, jakaś orientacja w jakich produktach jest ich najwięcej, normy spożycia tłuszczów i innych składników odżywczych, kaloryczność tłuszczów, białek, węglowodanów, zasady zdrowego żywienia itp. Najlepiej jak zapytasz nauczycielki od biologii, bądź innej osoby odpowiedzialnej za organizację etapu szkolnego jak on ma wyglądać i co obejmuje. Myślę, że często nauczyciele posiłkują się testami z poprzednich lat jak również książeczką z tematyki wiodącej, więc na pewno warto się z nimi zapoznać tak czy inaczej. To raczej wszystko, co mogę na tym etapie doradzić ;)

julka1996
Obrazek użytkownika julka1996
Offline

Hej chciałabym się dowiedzieć jak od strony technicznej wygląda ten konkurs. Na stronie nie ma podanych godzin danych konkursów. Czy o tym wszystkim zostaje poinformowana szkoła? 

Czy wystarczy jeżeli będę rozwiązywać zadania z poprzednich lat, aby dostać się na etap centralny? 

Z góry dziękuję za odpowiedź.

Dawid Pawlos
Obrazek użytkownika Dawid Pawlos
Offline

Owszem, o technicznych szczegółach organizacji poszczególnych etapów olimpiady jest informowana szkoła. Etap okręgowy organizowany jest przez komitety okręgowe i to one są odpowiedzialne za poinformowanie szkół, natomiast informacje na temat etapu centralnego zwykle można znaleźć w stosownym czasie na stronie olimpiady (aczkolwiek szkoły również są informowane według moich doświadczeń).

Co do przygotowań to obawiam się, że samo rozwiązywanie testów z poprzednich lat może okazać się niewystarczające. Wynika to chociażby ze zmieniającej się rokrocznie tematyki wiodącej, a więc i tematyki części pytań, dlatego kluczowe wydaje mi się zapoznanie się z treścią książki dotyczącej tematyki wiodącej wydawanej zwykle przez komitet centralny olimpiady. Jak z resztą wspomniałem w artykule dotyczącym tej olimpiady, warto również zapoznać się z innymi pozycjami. Jeżeli na prawdę zależy Ci na dostaniu się do etapu centralnego to na pewno pewne oczytanie z tematem będzie potrzebne.

julka1996
Obrazek użytkownika julka1996
Offline

Bardzo dziekuje za odpowiedz ;)

Martolinka
Obrazek użytkownika Martolinka
Offline

Witam forumowiczów. Mam pytanie dot. czysto technicznej sprawy olimpiady. Mianowicie chodzi mi o tytuł finalisty: w etapie centralnym do napisania jest test, natomiast bodajże 30 osób z najwyższym wynikiem przechodzi dalej, do drugiej częsci konkursu, i pisze wypracowanie na podany temat. I teraz jeśli nie przejdzie się do drugiej częsci (gdzie trzeba napisać wypracowanie), ale z 1 części testowej uzyskało się min.40% to otrzymuje się tytuł finalisty? Czy wynik ten odnosi się zarówno do części testowej i wypracowania? Z góry dziękuję za odpowiedź, gdyż nie mogłam doszukać się jej w regulaminie, a nie ukrywam, że jest to dla mnie niezmiernie istotne :)

Dawid Pawlos
Obrazek użytkownika Dawid Pawlos
Offline

Przytaczając treść regulaminu olimpiady:

"Wszyscy uczestnicy eliminacji centralnych, którzy uzyskali za test minimum 40% punktów możliwych do zdobycia, otrzymują tytuł finalisty olimpiady."

Tak więc aby otrzymać tytuł finalisty wystarczy napisać test etapu centralnego na minimum 40% ;)

Martolinka
Obrazek użytkownika Martolinka
Offline

Dziękuję bardzo za odpowiedź :)

Martolinka
Obrazek użytkownika Martolinka
Offline

Zaciekawiła mnie jednak jeszcze jedna kwestia co do tesu etapu centralnego. W pytaniach typu "ABC" możliwe są 1, 2 bąź też 3 prawidłowe odpowiedzi. Wobec tego w jakim sposób naliczane są punkty? Na przykład kiedy zaznaczę 1 z 3 poprawnych odpowiedzi to uzyskuję 1 czy 0 punktów? 

Dawid Pawlos
Obrazek użytkownika Dawid Pawlos
Offline

Szczerze mówiąc nie pamiętam jak były naliczane punkty za test, ale wydaje mi się, że za te pytania można było dostać max 1 pkt, czyli jak nie zaznaczysz wszystkich prawidłowych to masz 0 pkt. Ale na 100% pewny nie jestem;)

karola95
Obrazek użytkownika karola95
Offline

A mi się wydaje, że te zadania są za 1, 2 albo 3 pkt i jeśli zaznaczy się wszystkie dobre, to jest tyle punktów.Jeśli coś się pomyli, to 0 pkt (jeżeli będzie chociaż o jadną odp za dużo albo za mało).

Też na 100 % nie jestem pewna, ale to było jakoś tak, że jak zaznaczyło się te, których bylo się pewnym, to po ilości maksymalnych możliwych do zdobycia punktów, można było wywnioskować ile jeszcze trzeba zaznaczyć :)
Rozumiesz czy za bardzo namieszałam?

Dawid Pawlos
Obrazek użytkownika Dawid Pawlos
Offline

Tak, zrozumiałem i wydaje mi się to prawdopodobne, ale niestety ostatecznie musiałby się wypowiedzieć ktoś kto jest na bieżąco z testami.

klaudia203
Obrazek użytkownika klaudia203
Offline

W jaki sposób się uczyć, żeby osiągnąć sukces na centralnym? Czy wytarczy dobra znajomość tematyki wiodącej i podstaw żywienia wraz z kompedium czy należy zapoznać się także z literaturą podaną na stronie? Jak Ty uczyłeś się do centralnego?

Dawid Pawlos
Obrazek użytkownika Dawid Pawlos
Offline

Osobiście polegałem tylko na literaturze z tematyki wiodącej (książeczka od komitetu centralnego) oraz podstawach żywienia i kompendium. Do tego rozwiązywałem sporo testów z poprzednich edycji. Wszystko jednak zależy od Twojego dotychczasowego zasobu wiedzy. Tematyką zdrowego żywienia zajmowałem się od gimnazjum, więc miałem trochę łatwiej. Myślę, że rozwiązanie paru testów pozwoli Ci ocenić, czy potrzebujesz jeszcze jakiejś dodatkowej literatury, czy też nie. Pamiętaj tylko, że co roku jest inna tematyka wiodąca, stąd w naturalny sposób na część pytań możesz nie odpowiedzieć. Literatura podana na stronie jest dosyć obszerna, więc jeżeli miałbym sobie z niej coś wybrać, to sugerowałbym się własnymi brakami (np. wybierając jakąś lekturę o tematyce gastronomicznej, która nie jest objęta wyżej wymienionymi pozycjami) lub coś co możliwie szeroko obejmie problem żywienia. Raczej nie porywałbym się na jakieś szczegółowe opracowania, szczególnie dotyczące tematyki wiodącej poprzednich lat, które również są tam podane. Myślę jednak, że te 3 książki + testy i uzupełnianie wiedzy z innych dostępnych źródeł podczas rozwiązywania testów mogą z powodzeniem wystarczyć, szczególnie, jeżeli interesujesz się tym tematem i pamiętasz to o czym czytasz;)

turqusowa
Obrazek użytkownika turqusowa
Offline

Czy pierwsze zadanie na uzupełnianie tekstu dotyczy tematyki wiodącej czy ogólnego zakresu wiadomości? (etap okręgowy).

turqusowa
Obrazek użytkownika turqusowa
Offline

+ jeszcze jedno - czy pytania z prawda/fałsz powtarzają się? :)

Dawid Pawlos
Obrazek użytkownika Dawid Pawlos
Offline
Co do Twojego pierwszego pytania, to owszem, zwykle pierwsze zadanie polegające na uzupełnieniu tekstu dotyczy tematyki wiodącej, choć nie jest to zasadą regulaminową. Nie oznacza to również, że nie można go dobrze rozwiązać posiadając wiedzę ogólną. W kwestii zaś powtórek pytań typu prawda/fałsz, bywają pewne pojedyncze powtórki zagadnień o jakie jest pytanie, natomiast nie posiadam wszystkich arkuszy z ostatnich lat, jak również nie śledzę ich treści tak dokładnie, stąd nie wiem na ile ich częstość została przeze mnie trafnie określona. Osobiście spotkałem się z powtórkami pojedynczych pytań.
turqusowa
Obrazek użytkownika turqusowa
Offline

Zawsze to jakiś plus. Rozwiązywałam test bez uprzedniego przygotowania i miałam jedynie 59 punktów. Jednak wiadomo, że była tam tematyka wiodąca, o której mało wiedziałam, więc dużo punktów tam straciłam. Liczę, że się podszkolę, a próg będzie dość niski.W jednym roku było to 64 punkty - było super! ;)

turqusowa
Obrazek użytkownika turqusowa
Offline

Znowu ja, i znowu pytanie dotyczące 1zadania. Uzupełnianie tekstu sprawia mi największą trudność. Moje pytanie brzmi: czy tekst jest "żywcem" z książeczki wiodącej? Jeśli ją przeczytam nie powinnam mieć problemu z jego uzupełnieniem?

Dawid Pawlos
Obrazek użytkownika Dawid Pawlos
Offline
Niestety nie ja układam pytania na teście, a nie zagłębiałem się w aż takie analizy, żeby porównywać tekst pytania z tekstem książek, stąd nie potrafię odpowiedzieć na Twoje pytanie. Wydaje mi się jednak, że nawet jeżeli nie są "ściągnięte żywcem" z podręcznika, to znając tematykę wiodącą powinnaś być w stanie dobrze rozwiązać to zadanie.
turqusowa
Obrazek użytkownika turqusowa
Offline

No i faktycznie - udało mi się przejść do centralnego. Powiedz mi jeszcze, proszę, jeśli będę miała finalistę i mam te uprawnienia, które zapisałeś w tabeli to:
1/ czym różni się 100%pkt od 100%pkt z biologii
2/ Jeśli mam 100% z biologii z matury to muszę ją pisać czy nie? Bo nie rozumiem za bardzo - na niektórych uczelniach się to liczy, a na inne nie. Czyli będę miała dwa wyniki czy jak?

Dziękuję.

Dawid Pawlos
Obrazek użytkownika Dawid Pawlos
Offline
Przede wszystkim gratuluję sukcesu! :)
Co do tych oznaczeń, to faktycznie, przeoczyłem ich wyjaśnienie pod tabelami, ale już to uzupełniłem w artykułach.
100% pkt oznacza tyle, że dostaniesz maksymalną liczbę punktów możliwych do uzyskania w procesie rekrutacji, bez względu na wyniki matur branych pod uwagę na danej uczelni i kierunku. Innymi słowy dostajesz się w pierwszej kolejności.
100% z matury z biologii oznacza natomiast, że przy obliczaniu liczby punktów podczas rekrutacji brany jest wynik matury z biologii równy 100%, bez względu na to jak rzeczywistości ją napisałaś. Jest to przyznawane wewnętrznie przez uczelnię podczas liczenia punktów, nie zaś na świadectwie maturalnym.
Jak zauważyłaś, nie wszystkie uczelnie przyznają punkty w ten sposób, dlatego maturę trzeba napisać tak czy inaczej, jeżeli chcesz startować w rekrutacji na różne uczelnie. Nie wiem też, czy pomimo tych 100% z biologii nie trzeba mimo wszystko przystąpić do matury z biologii. Wszystko zależy od regulaminu rekrutacji na danej uczelni, dlatego musiałabyś to dokładnej sprawdzić. Bierz też pod uwagę, że zasady rekrutacji się zmieniają i przedstawione przeze mnie zestawienia mogą być już dla niektórych uczelni nieaktualne. Niestety nie mam teraz dość czasu, żeby przygotować nowe, ale zobaczymy ;)
bikerms
Obrazek użytkownika bikerms
Offline

Ile osób z waszych okręgów miało powyżej 74 pkt???
Na Śląsku tylko 4 osoby się kwalifikują.

apo130
Obrazek użytkownika apo130
Offline

Z warmińsko-mazurskiego i podlaskiego około 6 osoób.

apo130
Obrazek użytkownika apo130
Offline

Witam, przeczytałem twój najnowszy artykuł odnośnie olimpiady i najbardziej mnie interesuje kwestia części pisemnej. Czy mógłbyś mi wyjaśnić kto podchodzi do tego, jak to wygląda. Patrzą oni tam przede wszystkim na treść merytoryczną czy stylistyka jest też oceniana?Nie wiem kompletnie jak mógłbym się na to przygotować, czy potrzeba szczegółowej wiedzy itp. Będę wdzięczny za wszelkie rady. Z góry dziękuję :)

Dawid Pawlos
Obrazek użytkownika Dawid Pawlos
Offline

Witaj, szczerze mówiąc śmiem wątpić w to, że przeczytałeś mój artykuł... Powinieneś znaleźć w nim odpowiedzi na postawione pytania.

Kto podchodzi? - odpowiedź zawarta w artykule "Olimpiada Wiedzy o Żywieniu i Żywności - podstawowe informacje", ale też w tym najnowszym ("Do wypowiedzi pisemnej zostaje zakwalifikowanych 30 osób z najlepszymi wynikami z testu")

Jak to wygląda? - odpowiedź również znajdziesz w artykule "Olimpiada Wiedzy o Żywieniu i Żywności w pytaniach i odpowiedziach", pierwszy akapit rozdziału "Jakie tematy pojawiają się na części pisemnej i jak się do takiego wypracowania przygotować? Jaka powinna być forma wypowiedzi pisemnej oraz jej długość?"

Patrzą oni tam przede wszystkim na treść merytoryczną czy stylistyka jest też oceniana? - po uważnym przeczytaniu wyżej wymienionego rozdziału, powinieneś dojść do wniosku, że obie części są ważne, ale większość punktów jest za treść merytoryczną (np. "Nie oznacza to, że tylko osoby utalentowane polonistycznie mają szansę tutaj dobrze wypaść. Większość punktów jest przyznawana za merytoryczną wartość pracy, niemniej jednak na pewno warto się postarać.")

Czy potrzeba szczegółowej wiedzy? - myślę, że z powodzeniem sam sobie odpowiesz na to pytanie zapoznając się z tematami oraz słowami kluczowymi, jakich trzeba użyć (również do wglądu w artykule). Każdy nieco inaczej postrzega "szczegółowość", zależy to od wyjściowego stanu wiedzy.

Jak się przygotować? - odpowiedź również w tekście, trzeci akapit przytoczonego rozdziału.

Proponuję więc, abyś ponownie zapoznał się z treścią moich artykułów, czytając je uważniej, a dopiero potem zapraszam do zadawania pytań;) Bierz też pod uwagę, że nie sprzedam Ci gotowego przepisu na to jak zostać laureatem, bo sam takiego nie znam.

Whitelemon
Obrazek użytkownika Whitelemon
Offline

Witam, mam pytanie odnośnie deklaracji maturalnej, gdy ma się zaświadczenie o byciu laureatem owożiż. Czy mam na niej uwzględnić biologię lub chemię, czy oba Przedmioty oraz dać szkolenej dyrekcji zaświadczenie, by na świadectwie maturalnym mieć po 100%, czy jak mam postąpić? (niestety nikt z osób które pytałam nie odpowiedział mi na to pytanie, stąd kieruję je do Was :/). Pozdrawiam, Kasia

Dawid Pawlos
Obrazek użytkownika Dawid Pawlos
Offline

Olimpiada Wiedzy o Żywieniu i Żywności nie gwarantuje Ci ustawowo 100% z matury. To czy podczas rekrutacji otrzymasz 100% za dany przedmiot, czy też dostaniesz się poza kolejnością jest tylko wewnętrznym przepisem uczelni. Od ustaleń uczelni również zależy, czy musisz wykazać się dokumentem, że w ogóle taką maturę zdawałaś. Na Twoim miejscu wpisałbym więc przedmioty, które są wymagane przy rekrutacji na kierunek, który Cię interesuje, albo lepiej dowiedział się jak jest na danej uczelni, która Cię interesuje (ja niestety nie orientuję się w tej kwestii). Wydaje mi się, że lepiej jest mieć w zanadrzu wynik z matury, tak w razie jakbyś jednak chciała rekrutować na uczelnię, która tego wymaga, albo nie uwzględnia olimpiady.
W trakcie rekrutacji uczelnia nie patrzy na osiągnięcia wpisane na świadectwie, tylko wymaga oryginału zaświadczenia o byciu laureatem lub finalistą (papierek, który dostaje się na etapie centralnym olimpiady). Stąd też nie musisz zanosić szkole żadnych zaświadczeń, a trzymaj je dla siebie.