Filologia polska, Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach (UJK) - opinia studenta II roku studiów stacjonarnych

3

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Sporo nauki, raczej nie ma wolnych dni, a gdy te się pojawiają są świetną okazją do nadrobienia czytelniczych zaległości. Na pierwszym roku zdarzają się przedmioty zazębiające się treściowo. Idąc na polonistykę trzeba być przygotowanym na czytanie ogromnej ilości materiału przedmiotowego i podmiotowego w krótkim czasie. Od drugiego roku (na specjalności nauczycielsko-logopedycznej) bardzo dużo zajęć i to prowadzonych od rana do nocy, i to dosłownie. 95% zajęć jest obowiązkowa, w tym także wykłady, niewiele dopuszczalnych nieobecności. W wolnym czasie czytanie na zmianę z wykonywaniem nieujętej w planie zajęć praktyki pedagogicznej.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Generalnie biblioteka bardzo dobrze zaopatrzona, choć egzemplarzy pewnych pozycji mogłoby być więcej. Studiując polonistykę trzeba pamiętać, że na Bibliotece Uniwersyteckiej świat się nie kończy i często odwiedzać świetnie zaopatrzoną Bibliotekę Wojewódzką i całkiem nieźle filie Biblioteki Miejskiej.
Poziom większości zajęć na bardzo wysokim poziomie, prowadzący dbający o wskazywanie możliwości pogłębiania wiedzy.
Na uczelni często organizowane są konferencje naukowe, którym mogą przysłuchiwać się studenci.
Szczególnie polecam specjalność logopedyczno-nauczycielską, która poza ogólnym wykształceniem filologicznym i możliwością nauczania daje uprawnienia do wykonywania zawodu logopedy. Zainteresowani logopedią mogą poszerzać swoją wiedzę na studiach podyplomowych.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Bardzo dobra atmosfera. Należy pamiętać, że jest to niewielka uczelnia, a poza tym zainteresowanie kierunkami humianistycznymi jest niewielkie stąd szansa na bardzo dobrą integrację i współpracę w grupie. Ponadto łatwy dostęp do wykładowców, którzy po kilku zajęciach są w stanie praktycznie wszystkich zapamiętać, dzięki czemu traktowanie studenta jest podmiotowe.
Organizacyjnie panuje raczej chaos, ale kiedy już wspólnymi siłami studentów, prowadzących i sekretariatów różnych jednostek zostaje opanowany jest naprawdę świetnie ;-)
Niewielkie zainteresowanie kierunkiem powoduje, że jego prestiż spada, mało liczne grupy zaś sprawiają, że nie ma możliwości wyboru zajęć, a nawet ograniczane są możliwości wyboru seminarium, więc zachęcam przybywajcie ;-)

Jak jest z mieszkaniem?

Akademik w dość bliskiej odległości od budynku wydziału (15-20 min.). Na tej trasie słaba, wręcz żadna komunikacja miejska.
Decydując się na zamieszkanie trochę dalej zyskuje się więcej możliwości także komunikacyjnych.
Więcej czasu spędza się na uczelni, bądź w bibliotece niż w mieszkaniu/akademiku.

Życie w mieście

Miasto oferuje wiele miłych miejsc, także ze zniżkami studenckimi. Tyle, że student polonistyki naprawdę nie ma wolnego czasu :-(

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Jeśli rzeczywiście wiążesz swoją przyszłość z tym kierunkiem, bądź uważasz, że kształtowane umiejętności są dla Twojego dalszego rozwoju przydatne -
polecam serdecznie!!! Jeśli nie, nie marnuj czasu i życia, gdyż wbrew obiegowej opinii filologia polska to trudny kierunek, absorbujący wiele czasu i energii. Na UJK nie ma miejsca na "lanie wody", a mało liczne grupy nie pomogą prześlizgnąć się niezauważenie.