Opinie o uczelniach

Stale poszerzana baza opinii o kierunkach studiów i uczelniach z całej Polski. Znajdziecie tu m.in. opinie z uczelni medycznych, technicznych i humanistycznych.
Baza zawiera subiektywne, anonimowe opinie. Jeżeli nie zgadzasz się z opinią na temat swojej uczelni - napisz własną.

Znalezionych opinii - 3

Inżynieria chemiczna i procesowa, Politechnika Wrocławska - opinia studenta I roku studiów stacjonarnych

5

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Ilość nauki porównywalna do liceum, nawet powiedziałabym, że mniej(ale to zależy też od tego na jakim poziomie było liceum, do którego się uczęszczało), jeśli chodzi o czas do poświęcenia na nauke to myśle, że tyle ile ectsów ma dany przedmiot tyle trzeba poświęcić na niego we własnym zakresie(ale znowu to zależy od przedmiotu czasami na jedne przedmioty poświęcałam więcej czasu niż było przypisane w punktach ects, a na inne mniej), jeśli chodzi o książki to do niektórych przedmiotów nie ma takiej konieczności(powiedziałabym, że do większości) jedynie do chemii ogólnej i podstaw chemii nieorganicznej trzeba było mieć skrypt dostępny w pdfie w internecie, ewentualnie przydatne są zbiory zadań do analizy matematycznej albo jeśli ktoś miałby problem ze zrozumieniem fizyki to polecam Resnicka(ale wg mnie można zrozumieć wszystko uczęszczając na same wykłady). Z własnych uwag: warto się zgłaszać, każdy plus może zaważyć na ocenie końcowej, z niektórych przedmiotów można zyskać zwolnienie z egzaminu, jeśli ma się np. 5 lub wyżej z ćwiczeń, albo po prostu zda się ćwiczenia.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Zajęcia są prowadzone na dobrym poziomie, 1 semestr to taka powtórka z liceum, nazwałabym go semestrem wyrównawczym. Koła naukowe są, aczkolwiek nie wszystkie dobrze się reklamują, więc dobrze jest samemu poszukać o nich jakiś informacji, obserwowanie stron wydziałów to wręcz obowiązek, bo tam pojawia się większość informacji o kołach, warsztatach, szkoleniach. Są też udostępniane spotkania z serii co mnie czeka po studiach.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Wykładowcy są różni, aczkolwiek nie spotkałam się jeszcze ze złym traktowaniem studentów, niektórzy byli prostudentcy, a inni tacy obojętni. Między studentami panują dobre stosunki, nie spotkałam się z sytuacją, w której ktoś komuś by nie pomógł, bo np. Jest jego konkurencją na rynku pracy. Jak masz z czymś problem raczej w większości przypadków znajdzie się ktoś, kto będzie chętny do pomocy.

Jak jest z mieszkaniem?

Cena nowszych akademików pokoi dwuosobowych to 490zł + media, co do uwag odnośnie akademików to niby jest nielimitowany internet, aczkolwiek ma limit. Z koleżanką w pokoju oglądałysmy Netflixa i w pewnym momencie nie mogła oglądać wykładów, bo na jej stanowisku skończył się internet.

Życie w mieście

Z nowszych akademików na Poltechnike jest pieszo tak z 30 minut, ale w razie czego są tramwaje albo autobusy. W pobliżu jest Zoo, Hala stulecia i liczne parki.

Inżynieria chemiczna i procesowa, Politechnika Rzeszowska - opinia studenta V roku studiów stacjonarnych

5

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

W porównaniu do liceum nauki jest znacznie więcej oraz z każdym rokiem studiów materiału przybywa. Konieczne jest poświęcenie czasu na naukę również w weekendy. Dostęp do książek w bibliotece nie jest duży tym bardziej że wszystkie kierunki wydziału mają wspólne przedmioty dlatego koniecznie trzeba się udać tam jak najprędzej. Na pierwszym roku największą trudnością jest fizyka.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Praca w zawodzie jest możliwa bo jak ktoś szuka to ją znajdzie, ale warto odbyć staże wakacyjne.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Na uczelni jest dość dobra atmosfera, ale udziela się panika związana z egzaminem z fizyki.

Jak jest z mieszkaniem?

Ceny pokoi w mieszkaniach mieszczą się w zakresie 400-800 zł w zależności od standardu, lokalizacji oraz ilości osób w pokoju. Warto jest dobrać odpowiednią osobę do pokoju, nie polecam najlepszych przyjaciół z liceum ponieważ można się zawieść.

Życie w mieście

Miasto posiada rozbudowaną komunikację miejską, stąd też nie ma problemu z dotarciem na uczelnię. Wolny czas studenci spędzają zwykle na siłowni lub ze znajomymi na rynku. Gdy robi się cieplej popularne są również bulwary nad Wisłokiem.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Ogólnie uczelnia jest godna polecenia, aczkolwiek nadmiar nauki i ilość egzaminów może przytłoczyć. Moi znajomi studiujący na innych wydziałach nie mają aż tylu kolokwiów. Kierunek jest również trudniejszy niż pokrewna technologia Chemiczna ale i ciekawszy. Największą popularnością cieszy się specjalizacja Przetwórstwo tworzyw polimerowych.

Inżynieria chemiczna i procesowa, Politechnika Poznańska - opinia absolwenta studiów stacjonarnych

4

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Pierwszy rok studiów jest obfity w dość ogólne przedmioty: matematyka, fizyka, chemia nieorganiczna, grafika inżynierska czy materiałoznawstwo. W następnych latach pojawia się coraz więcej przedmiotów kierunkowych. Niektórzy zastanawiają się nad różnicami pomiędzy tym kierunkiem, a technologią chemiczną. Różnica jest w zasadzie jedna, dość ogólnie odbierana: mamy nieco mniej chemii laboratoryjnej, a więcej przedmiotów technicznych i projektowania aparatury oraz procesu. Jest to jeden z najbardziej wymagających kierunków, przynajmniej czasowo. Mieliśmy znacznie więcej zajęć w porównaniu do innych kierunków (szczególnie na innych wydziałach), a i osoby z tego kierunku traktowano jako ambitniejsze niż innych studentów z wydziału Technologii Chemicznej, dlatego często pomimo tego samego materiału na egzaminie wymagano od nas nieco więcej niż od studentów z "sąsiednich" kierunków.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Jeśli ktoś znajdzie czas i przede wszystkim ochotę na dodatkowe zajęcia, to absolutnie nie ma z tym problemu. Na uczelni działa wiele kół naukowych oraz wolontariatów. Studenckie organizacje wspierają ludzi do wyjazdów na granicę, a zaprzyjaźnieni prowadzący potrafią nawet pomóc w zdobyciu stażu w dobrej firmie. Jestem absolwentem tego kierunku, ale z pracą mam niemały problem, ponieważ wszędzie wymagają doświadczenia, dlatego dobrze łapać wszelkie okazje na zrobienie praktyk czy stażu, kiedy można sobie pozwolić na pracę za darmo lub za tzw. stażowe.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Na moim roku niestety panował wyścig szczurów, ale rok niżej nie zaobserwowałam takiej wrogości wśród studentów. Zatem jak widać: to wszystko zależy od nastawienia ludzi. Z racji tego, że wielu prowadzących uważa nas za tych bardziej ambitnych, czyli teoretycznie lepszych, to nie tylko wymagają od nas nieco więcej, ale przede wszystkim poświęcają nam więcej czasu. Jest też kilku prowadzących, którzy niestety odwołują się do średniowiecznego seksizmu i potrafią obrażać kobiety na roku.

Jak jest z mieszkaniem?

Życie w akademiku jeszcze kilka lat temu wyglądało jak jedna wielka impreza. Teraz zdecydowanie jest tam spokojniej. Należy jednak pamiętać, że nadal jest to akademik, w którym żyje sporo studentów, więc chodzenie po korytarzy w nocy czy głośniejsze rozmowy to normalność, a nie niegrzeczność. Jeśli ktoś potrzebuje ciszy i spokoju zdecydowanie radzę poszukać pokoju lub kawalerki. Niestety, wiąże się to z o wiele większym wydatkiem. Na dzień dzisiejszy mniej pokoje jednoosobowe w średnim standardzie oscylują w granicy 700-900 zł, a kawalerki ok. 1500 zł/miesiąc.

Życie w mieście

Komunikacja miejska jest bardzo dobrze rozwinięta. Pomimo wielu remontów idzie dojechać dosłownie wszędzie! Tylko tyle, że z większą liczbą przesiadek. Jeśli chodzi o czas wolny: nie oszukujmy się, większość studentów zarówno zacznie, jak i skończy zwiedzanie na ul. Wrocławskiej, tzn. na ulicy imprez i pubów. Poza tym: byłeś w Muzeum Rogala? Świetna zabawa! Cytadela? Piękne miejsce! Zwiedziłeś już Forty w Poznaniu? Radzę zatem to zrobić. Poza tym sporo Escape Roomów i eventów, w tym także organizowanych przez uczelnię czy Międzynarodowe Targi Poznańskie.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Trochę żałuję wyboru tego kierunku, ponieważ jestem bardziej chemikiem niż projektantem aparatury chemicznej. Kierunek dobry i przyszłościowy, ale trzeba lubić przede wszystkim projektowanie i przedmioty fizyczne. Jeśli tak jak ja: wolisz jednak coś bardziej chemicznego, udaj się na Technologię Chemiczną albo na chemię na Uniwersytecie. Kierunek ciężki, szczególnie jeśli się tego nie lubi. Uczelnię jednak polecam!