Interdyscyplinarny Konkurs Naukowy "Symbioza Umysłów" 2023

W niniejszym artykule znajdziecie informacje na temat drugiej edycji interesującego, interdyscyplinarnego konkursu naukowego, w którym uczestnicy tworzą własne projekty naukowe. Szczególnie zachęcam do zapoznania się z tą propozycją osoby pragnące wkraczać w świat nauki już na etapie szkoły średniej. W związku z interesującą formą oraz idei popularyzacji nauki przyświecającą temu konkursowi serwis BiologHelp.pl został jego patronem medialnym i jednym z fundatorów nagród.

Słowo o organizatorze

Organizatorem konkursu jest Warszawskie Stowarzyszenie Biotechnologiczne “Symbioza” tworzone przez studentów i absolwentów trzech największych warszawskich uczelni: Politechniki Warszawskiej, Uniwersytetu Warszawskiego i Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. W ramach jednego z celów stowarzyszenia jakim jest propagowanie wiedzy z zakresu biotechnologii organizuje ono miedzy innymi spotkania, sympozja i obozy naukowe skierowane do zainteresowanych tematem studentów i młodych naukowców. Działalność stowarzyszenia kierowana jest jednak również w kierunku uczniów na niższych szczeblach edukacji, czego przejaw stanowi opisywany w niniejszym artykule konkurs jak również czynny udział w Nocy Biologów.

Dla kogo?

Dla uczniów szkół ponadpodstawowych.

Zadanie konkursowe

  • Zadanie konkursowe polega na przygotowaniu projektu dotyczącego jednego z pięciu tematów przewodnich.
  • Projekt może zostać przygotowany indywidualnie lub w zespole maksymalnie 3-osobowym.
  • Forma realizacji projektu jest dowolna i może polegać stworzeniu np. eseju, artykułu przeglądowego, posteru, nagrania wideo, programu komputerowego czy aplikacji na telefon.

Ważne, aby praca konkursowa przedstawiała wartość merytoryczną i była efektem zgłębienia literatury naukowej w wybranym temacie. Kreatywność i interdyscyplinarne spojrzenie na problem jest również mile widziane. Organizator przygotował specjalnie dla uczestników konkursu skrypt (link w dalszej części artykułu), który będzie z pewnością pomocny w tworzeniu projektu.

Tematy przewodnie

  • Biotechnologia jako element gospodarki o zamkniętym cyklu.
  • Różne oblicza RNA - jak niepozorna cząsteczka może zmienić świat?
  • Biotechnologia w kryminalistyce - jak niemożliwe staje się możliwe.
  • Biohacking - zagrożenie czy demokratyzacja nauki?
  • Gdy Biotechnologia spotyka sztuczną inteligencję - AI w służbie nauki.

Jak wziąć udział?

  • Wypełnij i wyślij dostępny online formularz zgłoszeniowy.
  • Zgłoszenia udziału w konkursie oraz wysłanie gotowego projektu należy dokonać w terminie od 1 listopada 2023 do 11 lutego 2024r.
  • Gotowe prace konkursowe wraz z załącznikami należy wysłać na adres e-mail .

Nagrody

Ogłoszenie wyników konkursu nastąpi w marcu 2024r w trakcie uroczystej gali finałowej (dokładna jej data zostanie podana w późniejszym czasie). Twórcy najlepszych projektów dla każdego z tematów finałowych otrzymają atrakcyjne nagrody:

  • Darmowy wstęp w ramach uczestnictwa biernego na XI Międzyuczelniane Sympozium Biotechnologiczne „Symbioza”
  • Książki z PWN
  • Vounchery na roczny dostęp do BiologHelp+
  • Personalizowane fartuchy laboratoryjne
  • Bidony Akademickiego Obozu Naukowego, a także akcesoria od firmy Eppendorf
  • Zwycięskie prace zostaną opublikowane na łamach czasopisma Biotechnologia.pl

Ponadto na wszystkich uczestników, bez względu na wynik klasyfikacji, będą także czekać upominki.

Na ten moment zwycięzcy konkursu nie mogą liczyć na profity przy rekrutacji na uczelnie wyższe jednak może się to potencjalnie zmienić w kolejnych edycjach.

Literatura

Polecam zapoznanie się ze skryptem dla uczestników, przygotowanym przez organizatora konkursu. Znajdziecie w nim przydatne informacje na temat poszukiwania i doboru literatury źródłowej dla projektu oraz wskazówki do tworzenia tekstu naukowego. W mojej ocenie skrypt jest nader uniwersalny, więc polecam go nie tylko osobom zainteresowanym tym konkursem, ale wszystkim uczniom tworzącym jakiekolwiek naukowe projekty (np. w związku z udziałem w Olimpiadzie Biologicznej).

Skrypt można pobrać ze strony organizatora konkursu lub pod poniższym linkiem:
https://symbioza.edu.pl/wp-content/uploads/Skrypt_2023.pdf

Dodatkowe uwagi

Wszelkie informacje na temat konkursu, w tym formularz zgłoszeniowy oraz regulamin dostępne są na stronie organizatora:
https://symbioza.edu.pl/pl/konkurs/.