Jesteś tutaj

Kierunek lekarski na Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego - opinie

Collegium Novum
Zdjęcie autorstwa Jana Mehlicha udostępnione na licencji CC BY SA

W niniejszym artykule znajduje się 8 opinii studentów kierunku lekarskiego studiujących na Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Ostatnia opinia pochodzi z czerwca 2017 roku.

Jeżeli jesteś studentem i chcesz podzielić się opinią na temat swojej uczelni i kierunku zapraszam do wypełnienia specjalnie przygotowanej ankiety.

Student VI roku, czerwiec 2017 r.

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Ilość nauki jest ogromna, nie jest się w stanie nauczyć wszystkiego, więc też żyje się w ciągłym stresie. Generalnie na pierwszym roku grupa też się najbardziej integruje, więc pomimo ogromu materiału, często organizuje się różne imprezy, żeby nie zwariować ;)

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Jeżeli chodzi o rozwój naukowy, to CMUJ zapewnia dużo możliwości. Oczywiście wszystko zależy do jakiego koła naukowego się trafi, ale większość studentów pisze prace i później prezentuje je na konferencjach. Przygotowanie do zawodu jest na średnim poziomie, asystenci się starają, aczkolwiek grupy są o wiele za duże, często łączone z powodu niedostatecznej ilości kadry. Zdarzają się sytuacje, że np na chirurgii 20 studentów ma w teorii porozmawiać i zbadać jednego pacjenta, w praktyce 2 osoby badają, a reszta się przygląda. Na każdym roku jest do wyboru fakultet, niektóre są bardzo ciekawe i można się na nich nauczyć dużo praktycznych umiejętności.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Pomiędzy studentami jest bardzo dobra atmosfera, dzielimy się notatkami, uwagami na temat egzaminów. Porównując z innymi uczelniami, w Krakowie panuje wyjątkowo przyjazna atmosfera. Oczywiście zawsze zdarzy się jakaś osoba, która będzie pisała pisma do Katedr i potem wszyscy studenci ponoszą tego konsekwencje, ale to są wyjątkowe sytuacje.

Jak jest z mieszkaniem?

Akademiki są bardzo daleko (30-40 min tramwajem), poza tym po remoncie są w cenie miejsca w pokoju 2-osobowym. Średni koszt wynajęcia pokoju 2-osobowego w okolicach centrum to ok 600 zł, 1-osobowego ok 1000 zł.

Życie w mieście

Bilet semestralny na tramwaje i autobusy kosztuje 187 złotych. Komunikacja jest dobrze zorganizowana, z łatwością można dotrzeć do każdego miejsca w Krakowie. Jest bardzo dużo imprez, koncertów, wydarzeń kulturalnych, pod względem spędzania wolnego czasu Kraków ma dużo do zaoferowania.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Ogólnie mimo wszystko nie polecam uczelni, od lat sytuacja z egzaminami wygląda tak samo - są na nich pytania, na które nikt nie zna odpowiedzi. Bardzo często po egzaminach wciąż nie wiemy, którą odpowiedź należało zaznaczyć. Często czujemy, że uczenie się z książek nie ma większego sensu, bo nie znajdziemy tam odpowiedzi na pytania, dlatego często jedyną metodą, aby zdać egzamin jest przerobienie wcześniejszych testów. Również niektórzy starsi Profesorowie traktują studentów z wyższością, wprowadzają swoje dziwne progi/zasady zdawania egzaminów. Na innych uczelniach również można się dużo nauczyć i nie stracić przy tym zdrowia psychicznego ;)

Absolwent


Studentka I roku, marzec 2017 r.

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

UJ jest tą szaloną uczelnią, która oferuje studia medyczne w toku 5-letnim, a nie 6-letnim. Skrócenie czasu nauki odczuwają najbardziej pierwszoroczni, kiedy to anatomia i fizjologia są upchane na jednym roku. Na początku ilość czasu wolnego jest naprawdę niewielka, w kość daje przez pierwszy semestr przede wszystkim anatomia, do której nauki trzeba po prostu się przyzwyczaić, a to wymaga czasu- tak naprawdę wkuwania, a nie rozumienia, i do tego ogromnej ilości szczegółów, nauki nazw w dwóch językach i ogarniania struktur na preparatach. Materiału jest dużo i trzeba mieć super "moc przerobową" żeby ogarnąć go w krótkim czasie. UJ wymaga materiału z konkretnych autorskich skryptów, więc przynajmniej jest sprecyzowane co należy umieć. Pierwszy semestr jest przeładowany i wymagający, za to wszyscy starsi studenci powtarzają że gorzej już nie będzie :) Rzeczywiście, w drugim semestrze można odetchnąć, jest mniej zajęć, da się zdążyć z nauką do wszystkiego, mało godzin obowiązkowych ćwiczeń, pojawia się sporo czasu wolnego i można wkręcić się w różne działalności dodatkowe, kółka, międzynarodowe stowarzyszenie studentów medycyny czy po prostu pospotykać się ze znajomymi z roku pointegrować :) UWAGA DOBRA ZMIANA (!!!) od roku 2017/18 anatomia będzie trwała 1,5 semestru, a nie tak jak to było dotychczas, 1 semestr. Warto sprawdzić rozpiskę na stronie uczelni, bo od nadchodzącego roku zmienia się "rozkład jazdy", niektóre przedmioty są przeniesione z pierwszego roku na drugi i odwrotnie, a wszystko po to, by na tym pierwszym roku było lżej.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

UJ jako najlepsza uczelnia w Polsce oferuje duże możliwości rozwoju :) Merytorycznie wszystkie zajęcia są 10/10, jest naprawdę wysoki poziom. W skład budynków uczelni wchodzi ogromne nowo wybudowane Centrum Dydaktyczno Kongresowe, które służy jako czytelnia i idealne miejsce do nauki dla wszystkich studentów medycyny, a także to tutaj odbywają się rozmaite warsztaty czy konferencje. Krakowski oddział IFMSA działa świetnie i non stop organizują rozmaite warsztaty czy wydarzenia. Na uczelni działa także naprawdę duża liczba kół naukowych, którymi można się zainteresować.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Atmosfera jest bardziej sympatyczna niż się spodziewałam, byłam mile zaskoczona podejściem asystentów i profesorów do studentów. Prowadzący zdają sobie sprawę, że ilość materiału do przyswojenia na pierwszym roku jest przeogromna, stąd mają "ludzkie" podejście do nas, studentów. Nie znaczy to też, że odpuszczają nam naukę :) Natomiast było tak, że skoro anatomia trwała tylko jeden semestr, to na nią był położony największy nacisk, na ćwiczeniach z fizjologii i biochemii nieco nam odpuszczali i asystenci nie byli tak wymagający, jak się zrobili w drugim semestrze. "Wyścigu szczurów" jako takiego nie ma, natomiast poziom na uczelni jest naprawdę wysoki i da się odczuć, że trafiły tutaj najlepsze osoby w Polsce. Ja trafiłam jak na razie na samych pozytywnych ludzi i jestem zadowolona, że jestem na UJocie.

Jak jest z mieszkaniem?

Mam to szczęście że jestem z Krakowa :)

Życie w mieście

Uczelnia obejmuje budynki znajdujące się na ulicy Kopernika, której lokalizacja jest zaraz w centrum miasta, więc dojazd komunikacją miejską jest świetny (w ogóle komunikacja miejska w Krakowie jest niezawodna!) i wszystko jest blisko, rynek, galeria handlowa, dworzec itd, szkoda tylko że nie było czasu przez ten pierwszy semestr pierwszego roku nigdzie wychodzić :( . Jestem z Krakowa więc mogę go tylko zareklamować: jest tak piękny i uroczy, że można mu wybaczyć korki i smog od czasu do czasu.

Karolina


Studentka I roku, marzec 2017 r.

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

W porównaniu z liceum nauki jest zdecydowanie więcej, jeśli przyjdzie się na chociaż jedne zajęcia nieprzygotowanym (szczególnie z anatomii) bardzo ciężko to nadrobić. Przez pierwsze 2 miesiące jest najgorzej, ciężko się przestawić i znaleźć swój sposób nauki, która zdecydowanie różni się od tego co robiliśmy w liceum - wtedy wszystko można było wyćwiczyć na zadaniach, a tu po prostu trzeba dokładnie wkuć wszystko ze skryptów i z atlasu. Mimo to zdecydowanie nie żałuję decyzji.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Poziom zajęć bardzo wysoki, ciągle organizowane są warsztaty, na większość może zapisać się każdy. Koła naukowe raczej od drugiego roku, na początku i tak nie za bardzo jest na to czas. Legitymacja studencka jest równocześnie kartą do Biblioteki Jagiellońskiej, która jest świetnie zaopatrzona, na Łazarza znajduje się Centrum Dydaktyczno-Kongresowe z czytelnią, w której uczy się wiele studentów. Po zakończeniu tego kierunku widzę naprawdę niezliczoną ilość możliwości rozwoju.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Atmosfera świetna, ludzie pomagają sobie nawzajem, zdecydowanie nie panuje "wyścig szczurów" jako taki - bardziej zdrowa rywalizacja :) Wykładowcy i asystenci w większości przemili, we wszystkim pomogą i w razie potrzeby wyjaśnią wątpliwości, a nawet zostaną po godzinach jeśli studenci będą tego potrzebować - szczególnie kochani są asystenci na anatomii, co zdecydowanie umila ten przedmiot.

Życie w mieście

Kraków jest niesamowitym miastem, tętniącym życiem, więc jeśli tylko jest trochę wolnego czasu to imprezujemy :) W okolicy budynków uczelni znajduje się też wiele kawiarni, restauracji, gdzie można przejść się ze znajomymi po zajęciach i trochę się zintegrować. Dojazd na zajęcia nikomu nie sprawia problemu.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Jeśli tylko jest się przygotowanym na mnóstwo pracy to zdecydowanie polecam tę uczelnię i kierunek.

aniaap


Studentka VI roku, lipiec 2015 r.

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Miałam czas wolny i jakoś zdałam, książek niewiele, głównie skrypty, łatwo dostępne od starszych studentów lub w ksero, dużo notatek od starszych roczników, dobry przepływ informacji od starszych kolegów

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Kto chce się rozwijać ten znajdzie możliwości, ale musi sam wyjść z inicjatywą i skierować ją do dobrych asystentów, poziom zajęć jest zróżnicowany w zależności od przedmiotu, asystenta, grupy - nie można niestety uogólnić

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Sama nie doświadczyłam wyścigu szczurów - moja grupa była dość zżyta i współpracująca, co do relacji z wykładowcami/asystentami na wielu katedrach panuje jeszcze atmosfera feudalna i brak szczególnego szacunku dla studenta, ale jest też wielu prowadzących o przyjaznym i serdecznym nastawieniu, zwłaszcza wśród młodych

Jak jest z mieszkaniem?

Mieszkanie - ok 500/os z rachunkami w centrum/blisko większości klinik, świetny lokal, pokój 2os, przestronny, wyposażony

Życie w mieście

Głównie medycy skupieni są na ulicy kopernika, ale ważne są też szpitale na prokocimiu, skawińskiej, jana pawła II i kilka innych miejsc. konieczność przemieszczania się między klinikami nie jest jednak aż tak uciążliwa, komunikacja miejska zapewnia dojazd w większość miejsc w mieście w granicach 40 min, życie kwitnie na rynku i kazimierzu, zwłaszcza rynek nigdy nie jest pusty - zawsze są tam ludzie, łatwo o fajne knajpy i kluby z tanim alkoholem i zwykle bez wejściówek

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Nie żałuję, ale żeby polecić musiałabym wiedzieć komu - to zależy czego się chce od studiów

Zołza


Student III roku, lipiec 2015 r.

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Ok, w porównaniu z liceum jest przejebane.
Pierwszy semestr to po prostu ostry zapierdol. Anato/histo/biocha/fizjo na 1 semestrze to pomyłka za którą co rok płacą nowi studenci. Zanim przestawią się z poziomu nauki licealnego na studencki to będą nie spać po nocach, chlać kawę i rwać sobie włosy z głowy - niekoniecznie w tej kolejności. Ogólnie - nie polecam osobom o słabych nerwach.
Drugi semestr jest już prosty - ale tylko w porównaniu do pierwszego.
Książek - nie trzeba tak dużo (skrypty do anato, atlas do anato, skrypt do histo = 9, do reszty przedmiotów mamy ogólnodostępne notatki studenckie stworzone przez poprzednie roczniki).

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Spoko.
Co do warsztatów - są, z głowy mogę podać przykłady warsztatów szycia chirurgicznego oraz EKG. (2 różne)
Biblioteka - nie korzystałem, zazwyczaj używam udostępnionych notatek z zeszłych roczników. - Ale wiem że można bez problemu wypożyczyć zestaw książek potrzebnych do nauki.
Koła naukowe - są, wiecej o nich nie wiem.
Dopytaj wyższe roczniki jeżeli chcesz coś wiedzieć, albo doprecyzuj pytanie bo jest kiepskie.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Ach, słynny ujotowski wyścig szczurów.
Kolokwialnie mówiąc, to "gówno prawda".
Na uczelni, wśród studentów a także między studentami i asystentami panuje bardzo miła atmosfera. Inni studenci są spoko, nagrają wykład, wrzucą swoje notatki (patrz wuzetki.pl) podzielą się informacjami na każdy temat. Mimo że są tu ludzie którzy faktycznie "muszą" być "lepsi" od innych, to jednak jest to mniejszość, mimo że bardzo głośna i wyeksponowana, to jednak mniejszość którą spokojnie można ignorować.
Asystenci (zazwyczaj) są wyrozumiali, mimo że czasami głośno ubolewają nad tym jakie to tragiczne czasy nastały dla polskiej nauki. Nikt tutaj nie stara się "udupić" nikogo, nikt tu nie stara się nikogo obrażać, a najbardziej niemiłą osobą którą spotkałem na studiach była sekretarka w katedrze higieny. Omijajcie ją, serio.
Gorzej jest natomiast z administracją i władzami uczelni. Zachowują się jakby połknęli kij od szczotki. I to nie jednej.

Jak jest z mieszkaniem?

Kiepsko, ogólnie akademiki cm uj są tanie i łatwo dostępne. Ale daleko (prokocim). Oraz są brzydkie. I ciasne.
Co do mieszkań, parafrazując.
Może być tanie i blisko
Może być blisko i ładne
Może być ładne i tanie.
Ale na pewno nigdy tanie, blisko i ładne.

Życie w mieście

Komunikacja miejska - nieźle.
Dojazd na zajęcia - nieźle.
Możliwość spędzania wolnego czasu - kraków, trzeba coś dodać? Jak chcesz możesz bawić się na tyle dobrze by wylecieć ze studiów.
Inne uwagi - uwaga na maczety - a tak na serio, to nie jest tak niebezpiecznie jak mówią - jedyną nieprzyjemnością z którą się spotkałem w moich przechadzkach po zmierzchu są nietrzeźwi menele potrzebujący pieniędzy na "chleb" (bądź lekarstwa), ale lepiej uważać - szczególnie gdy nie jest się 1,8-metrowym facetem.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Nie chciało mi się tutaj wysilać, napisałem od ręki, rzeczy które mi ślina przyniosła na język (palce na klawiaturę). Pisałem kolokwialnie, bo gdy zaczynam zastanawiać się nad językiem to mogę edytować tekst w nieskończoność.
A moja wiadomość dla przyszłych studentów jest taka:
"Jeżeli chcesz się nauczyć medycyny na najwyższym światowym poziomie, możesz wybrać Kraków. Możesz też wybrać Katowice, Wrocław, Szczecin, Gdańsk, Warszawę, Łódź czy którąkolwiek inne miasto i uczelnie. To ile się nauczysz zależy wyłącznie od ciebie.
Każdy kto walczy o wyższość "jego" uczelni nad innymi - jest niestety chamem prostakiem i idiotą który nie rozumie o co w tym wszystkim chodzi."
Ja osobiście nie żałuje wyboru UJ-otu. Jest świetnie. Mam zajebistą grupę, poznałem więcej "fajnych" (ciekawych, miłych, wyluzowanych, inteligentnych etc etc do wyboru do koloru) ludzi niż jestem w stanie się przyjaźnić. Zdecydowana większość asystentów jest profesjonalna, podchodzi do zajęć na serio, a do studentów po ludzku. Szkoda tylko że w tak wielu przypadkach studenci traktują asystentów gorzej niż w drugą stronę.
Ale jestem święcie przekonany że dokładnie tak samo mogłoby być na dowolnej innej uczelni, należałoby tylko podejść do tych studiów dojrzale. A z wszystkich ludzi którzy tak zaciekle walczą o to czyja uczelnia jest najważniejsza - można się tylko śmiać.

Wroniec


Student VI roku, lipiec 2015 r.

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Hah, na pewno wiecej niz w liceum. Czasu zostaje tyle ile chcesz. Chcesz zdac tylko egzaminy spoko i laba. Chcesz cos umiec to czytasz. proste.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Do bani. zajecia sa kiepskie i w zbyt duzych grupach. malo praktyki, w ogole nie przygotowuja dobrze do pracy przyszlej. jak chcesz cos umiec idziesz po zajeciach na klinike i rozpychasz sie lokciami zeby ktos Cie nauczyl i pokazal. Zdarzaja sie wyjatki oczywiscie. Mozliwosci pracy super. Mozna wyjechac za granice latwo

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Zdarzaja sie perelki ktore ida na skarge na katedre bo egzamin byl za latwy i Maja bol dupy ze stypendium nie bedzie. ale ogolnie raczej spoko

Jak jest z mieszkaniem?

W scislym centrum blisko uczelni raczej drogo. zalezy co chcesz miec ale fajne mieszkanie 2 pokoje i kuchnia bez karaluchow i w fajnym strandardzie ok 3000. Akademiki sa na koncu swiata na zajecia tramwajem pol godziny nie polecam.

Życie w mieście

Jest smog i pelno nawalonych angoli i zuli. ale poza tym daje rade.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Nie polecam, ale pewnie wszystkie uczelnie medyczne w polsce sa do bani :P

student123


Studentka VI roku, lipiec 2015 r.

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Pierwszy rok jest to szok dla licealisty, na zajęcia trzeba być przygotowanym z tematu, który trzeba przerobić we własnym zakresie w domu ( z anatomii bywało to nawet do 50 stron nauki na pamięć). Na ćwiczeniach asystent odpytuje lub przeprowadza kartkówkę, często na zajęciach zbierane są punkty, których odpowiednia ilość jest konieczna do przystąpienia do egzaminu. Jeśli ktoś ich nie zdobędzie istnieje jeszcze "zaliczeniówka" przed egzaminem. Nauki jest sporo, raczej nikt za bardzo nie tłumaczy, bo przecież to są studia, więc wiedzę zdobywa się samemu. Tematy wykładów rzadko korelują z tematami ćwiczeń więc to dodatkowe utrudnienie.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Biblioteka jest bardzo dobrze zaopatrzona, ale trzeba śpieszyć się z rezerwacją książek, bo wiadomo, że dla wszystkich nie wystarczy. Czesto może trafić nam się nowa książka. Biblioteka daje również dostęp do książek online na ibuk.pl

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Myślę, że jak na każdej uczelni są wykładowcy/asystenci, którzy chcą czegoś nauczyć i starannie wytłumaczyć wszystko studentom, a są i tacy, których student mało interesuje. Wśród studentów panuje "wyścig szczurów", mało kto dzieli się materiałami, raczej trzeba liczyć na siebie.

Jak jest z mieszkaniem?

Ceny pokojów wahają się od 500 (pokój 2-os) - 1000 zł (jednosobowy). Większość mieszkań w centrum to stare kamienice, w których często szczególnie w zimie bywa zimno, więc nie polecam dla zmarzluchów ;) Warto zamieszkać z osobami, które zapewnią ciszę i odpowiednie warunki do nauki co jest na kierunku lekarskim potrzebne.

Życie w mieście

Z komunikacją miejską nie ma większego problemu, studencki bilet semestralny kosztuje 184 zł. Warto szukać mieszkania w okolicy ulicy Kopernika, Łazarza, bo tam odbywa się większość zajęć. Trochę dłużej zajmuje dojazd na zajęcia z pediatrii, które odbywają się na Prokocimiu. Kraków daję wiele możliwości spędzania wolnego czasu, myślę, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

http://www.wl.uj.edu.pl/dydaktyka/kierunek-lekarski Na tej stronie można zapoznać się z programem studiów i przejrzeć harmonogramy zajęć na poszczególne lata.

student CMUJ


Student IV roku, lipiec 2015 r.

Jak wygląda nauka na pierwszym roku?

Jeszcze nigdy w życiu (ani wcześniej ani później) nie uczyłem się tyle ile na pierwszym roku, choć był również czas wolny.

Jak oceniasz możliwości rozwoju jakie daje uczelnia i/lub wybrany przez Ciebie kierunek?

Duże możliwości rozwoju w kołach naukowych, projektach międzynarodowych choć praktyka wygląda znacznie gorzej niż oficjalne zapewnienia władz uczelni.

Jaka atmosfera panuje na uczelni?

Wyścigu szczurów raczej nie ma. Kadra akademicka bardzo różna, ale patologii w kontaktach ze studentami jest sporo.

Jak jest z mieszkaniem?

Dotychczas było nieźle. W tym roku uczelnia pozostawiła studentów w praktyce bez akademików i nikomu z władz to nie przeszkadza. Szkoda słów.

Życie w mieście

Najlepsze miasto na świecie.

Własne uwagi, spostrzeżenia, wskazówki

Każda uczelnia ma swoje wady- w mojej opinii różnice są mniejsze niż się powszechnie wydaje.

Krakus